Kufříky pro prvňáčky Kraje Vysočina

Slovo má hejtman Kraje Vysočina:

Kufřík pro bezpečný pohyb dětí na cestě do školy a ze školy Milí mladí přátelé,

právě se definitivně zavřely pomyslné dveře za dvěma měsíci báječných letních prázdnin. Předškoláci se už jistě těší, až si budou zase hrát se svými kamarády a paní učitelkou ve školce a zároveň se po celý další rok budou připravovat na vstup do první třídy.

Součástí této přípravy pro ně, stejně jako pro ty z vás, kteří už školou povinní jste, nebude koupání, táboření a dlouhé vyspávání jako v období prázdnin, ale bude to čtení, psaní, počítání, přírodověda a také povídání o tom, jaké nebezpečí na vás, neposedné děti, číhá v přírodě i na silnicích, a to doslova na každém kroku. S posledním prázdninovým dnem si každý rodič trochu oddychne. Je rád, že už se nemusí bát, že si odřete kolena, upadnete z kola nebo z koloběžky, poštípou vás komáři či jiné příšerky, že se osypete z jahod nebo ze sluníčka, nebo si spálíte ramena od celého dne stráveného u vody, že vám budou zamačkávat boule a ošetřovat modřiny, či popáleniny od opékání špekáčků u táboráku. Začátek školy s sebou přináší nová přátelství, spoustu zajímavých informací, zábavné mimoškolní aktivity, ale i nebezpečí na silnicích, školních budovách a hřištích. Cesta do školy totiž může být nebezpečnější, než kdejaké prázdninové dobrodružství

PASTELKA speciál VysočinaPro ty z vás, kteří se chystáte do školních lavic úplně poprvé, je začátek školy novým zážitkem, na který jste se určitě celé léto těšili. Právě pro vás, prvňáčky, je připraven kufřík plný překvapení. Jsou v něm školní pomůcky, které vám usnadní učení, ale i bezpečnostní reflexní prvky, které vás ochrání na cestě do školy. Ale ani sebelepší odrazová sklíčka, svítící pásky, vestičky či veselí smajlíci vám nezaručí bezpečnost, když při přecházení silnic nebudete opatrní. Pamatujte si, že se musíte vždy pořádně rozhlédnout na všechny strany.

Milí kamarádi, přeji vám, abyste do nového školního roku vykročili pravou nohou. Začínáte novou a jsem přesvědčen, že krásnou část vašeho života, kdy se naučíte mnoho nového a zajímavého, poznáte prima kamarády, se kterými si užijete spoustu zábavy a dobrodružství a v budoucnu budete jistě s láskou vzpomínat na svoji první paní učitelku nebo pana učitele, kteří vám byli rádcem a kamarádem zároveň.

Přeji Vám krásné babí léto bez zbytečných úrazů, pádů a karambolů. Po celý školní rok si se mnou každé ráno opakujte: „Bezpečně do školy, bezpečně ze  školy“.

MUDr. Jiří Běhounek
hejtman Kraje Vysočina